Bukovec 1005, Jelení stráň 1018 – i na podzim je v Jizerkách krásně
Pravděpodobně jeden z posledních hezkých podzimních dnů před příchodem zimy do hor jsme se rozhodli využít k výpravě za dalšími Jizerskými tisícovkami. A udělali jsme se dobře. Jizerské hory se nám odvděčili krásným skoro slunečným dnem a nádhernými zážitky z výletu. Tentokrát jsme do kopců vyrazili společně s přáteli a našimi labíky z osady Jizerka a hned začali stoupat na naší dnešní první tisícovku čedičový vrch Bukovec. Plní energie jsme byli na vrcholu během chvilky a mohli jsme se potěšit nádhernými výhledy na okolní kopce včetně našeho dalšího cíle - druhé dnešní tisícovky Jelení stráň. Tam jsme si užili i trochu toho šplhání po skalách … ovšem přiměřeně – Jizerky nejsou velehory a tak i ty místní skály jsou pro nás nehorolezce přístupné. A pohled z vrcholku za to trochu neohrabané šplhání určitě stál. Tím jsme si splnili naší tisícovkovou část výpravy a už nás čekal jen návrat přes Pytlácké kameny a Rašeliniště Jizerky a výborný pozdní oběd v Panském domě na Jizerce a návrat domů. A opět musím na závěr říci, že byl opravdu krásný den.
Jizerka - malebná osada se rozprostírá na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. První zmínka o osadě je z roku 1539 jako sídlo čihařů. Později ji osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století zde byly založeny dvě sklářské huti, z nichž jedna slouží dodnes. Založení první sklářské huti připomíná i kamenná pyramida ve středu osady. Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů - safírů, rubínů, chalcedonů, topasů. Kolem potoků jsou rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky.
Bukovec – 1 005 m - je výrazný čedičový vrch s výrazným kuželovitým tvarem jihovýchodně nad osadou Jizerka. Díky čedičovému podkladu se na vrchu vyvinula bohatá flóra. Zajímavosti místní přírody popisuje naučná stezka. Bukovec je jednou z největších čedičových kup v Evropě. Na vrchol se dá dostat po nejstarší naučné stezce v Jizerských horách.
Jelení stráň nebo též Věžní skály - 1018 m je nejvyšším bodem Středního jizerského hřebene. Na vrcholové plošině se nacházejí žulové skály a na nich je i nejvyšší bod. Poblíž vrcholu u skal zvaných Vlčí doupě se nalézá jeden z nejznámějších jizerskohorských viklanů. Z Jelení stráně je pěkný výhled na Jizerku, Pytlácké kameny a Jizeru. V roce 1956 byla v lesích na úbočí hory budována lesní železnice na svážení spadlých kmenů, zrušena byla v roce 1969.