Nad Maraskem - 801 m - Velikonoční pondělí v přírodě a bez pomlázky ...
Velikonoční tradice už dlouhé roky nepatří mezi naše oblíbené atrakce a tak se nám rozhodnutí zmizet na Velikonoční pondělí někam dál od lidí, zdálo jako ideální řešení. Našli jsme i spřízněné duše s podobným názorem a pro Ulli i psí kamarádky na cestu a v pondělí brzy po ránu vyrazili. A protože v brdských lesích se vždy dá najít spoustu krásných a klidných míst, vybrali jsme za cíl našeho výletu další s řady brdských osmistovek vrchol Nad Maraskem - druhý nejvyšší z celých jižních Brd, plochy a nevýrazný jako většina brdských vrcholu, ale i tak nádhernou vyhlídku umožňuje téměř kolmý západní svah s kamenným mořem. Počasí nám přálo a tak jsme si cestu „zpříjemnili“ několika keškovými odlovy, návštěvou několika přírodních památek a samozřejmě i velice příjemnou zastávkou spojenou s opékáním špekáčků u lovecké chaty Na Burku. No prostě jsme si užili další krásný den …
A pro pořádek, opravdu to bylo jen 12 km + několik malých kliček ke krabičkám, kontrola budoucích borůvkových plantáží, marné hledání křišťálové studánky a malé bloudění v temném lese a tak z toho vyšlo těch skoro 19 km … zdrávi došli …
Nad Maráskem - 801 m.n.m se nachází v Jižních Brdech - části Brdské vrchoviny a je nejvyšším bodem Brd, ležících na Plzeňsku. Přes tento vrch vede hlavní brdský hřeben, který sem přichází ze Středních Brd přes vrch Na skláři 701 m, vystupuje na vrch Na skalách 744 m a stoupá až na vrch Nad Maráskem. Původně byl vrchol pojmenován "Nad marastem" - tedy "nad bahniskem". Na starších mapách můžeme číst také název "U pyramidy" podle dřevěné pyramidy, která zde byla postavena v polovině 19. století a sloužila buď jako zeměměřičská nebo vyhlídková věž. Dnes po ni nezbyla ani stopa a jméno se ustálilo na zkomolené podobě původního názvu.
Přírodní rezervace Chynínské buky je velmi dobře zachovaná stará bučina pralesového rázu s bohatou květenou uprostřed smrkových lesů na jihovýchodním okraji vrcholové plošiny Nad Maráskem v Třemšínské vrchovině, jejíž výměra je 13,92 ha.
Přírodní rezervace Fajmanovy skály a Klenky leží v hřebenové části buližníkové skály a na přilehlých svazích s kamenným mořem, chrání dříve typický brdský porost jedlových bučin a zbytek reliktního boru s dubem na balvanité suti kamenného moře. Tato oblast byla vyhlášená přírodní rezervací v roce 1955 a zaujímá rozlohu 29,5 ha.
Přírodní rezervace Na skalách byla vyhlášena roku 1966 a nachází se u obce Věšín. Důvodem ochrany je bukojedlový porost.
Přírodní památka Getsemanka je přírodní rezervace o rozloze 28 ha byla vyhlášena roku 1966 a chrání květnaté bučiny a suťové lesy severních svahů. V lokalitě roste několik druhů lišejníků a kriticky ohrožená houba cecatka chřástnatá a dutohlávka norská, která byla dosud nalezena v Čechách pouze na Šumavě a v Brdech. Ze savců se v rezervaci běžně vyskytuje jelen evropský, lokalita je součástí teritoria rysa ostrovida.