Geocaching je turistická, navigační a trochu i internetová hra ... všechno najednou. A nás opravdu chytla. Hledání „pokladů“ se stalo naším novým koníčkem a neodmyslitelným doplňkem našich psích výletů. Tady bychom se chtěli podělit o naše zážitky a objevy a snad i o informace, nápady a rady týkající se této skvělé zábavy ...

GC2T6HJ Přírodní památky Kokořínska - Husa

14.04.2011

Škrapy, pseudoškrapy, voštiny a pískovcové stalagmity - to všechno tady můžete vidět …

Přírodní památka Husa je skalní pískovcový útvar připomínající svým tvarem husu a podle ní také dostal hřbet a chráněné území jméno. Vrchol kopce Husa - 449m.n.m. najdeme v severní části CHKO Kokořínsko a zvedá se severně od obce Tuhaň. Vrchol kopce a jeho blízké okolí je chráněno jako přírodní památka Husa od roku 1991, zaujímá rozhlohu 3,95 ha a je v nadmořské výšce 420 - 449 m. Skalní útvar Husa je skalní hřib připomínající husu se skloněnou hlavou a je složený z hrubozrnného kvádrového pískovce s ojedinělými železitými inkrustacemi. Na vrcholku je možné vidět i jiné geologické zajímavosti a skalní útvary. Před skálou Husa můžeme vidět škrapy, pseudoškrapy, voštiny a pískovcové stalagmity s miskou na vrcholu dosahující výšky 10-25 centimetrů.

GC2T6DK Přírodní památky Kokořínska – Martinské stěny

14.04.2011

Pozvánka na malý výlet na méně známá, ale krásná místa Kokořínska …

Přírodní památka Martinské stěny byla vyhlášena Správou CHKO Kokořínsko dne 19.11.2002. Leží v katastrálním území Dřevčice a její rozloha činí 3,2 ha. Přírodní památka je tvořena pískovcovou plošinou a příkrou hranou skal v nadmořské výšce 309 – 420 m. Plošina je pokryta slabou vrstvou písčité půdy a porostlá rozvolněným borem, zatímco hrana skal pouze slabou vrstvou zvětralého písku a rozloženého jehličí, výrazně zastoupené jsou i holé pískovcové skály a tato část je porostlá spíše solitérními borovicemi a rozsáhlejšími porosty vřesu a lišejníků. Hlavním důvodem vyhlášení chráněného území jsou specifická společenstva bezobratlých živočichů obývajících především pískovcové skály, vřesoviště a porosty lišejníků. Příkladem může být velmi vzácný pavouk slíďák Alopecosa fabrilis, který je v České republice znám pouze z několika míst na severu CHKO Kokořínsko. Vzácným pavoukem je i sklípkánek hnědý, příbuzný severoamerických sklípkanů. Významným motivem ochrany je také specifická geomorfologie zdejších pískovcových stěn.