Symbol Liberce, nádherná procházka, příjemná restaurace a zkamenělí sloni v Lužických horách
Dlouho plánovaný a odkládaný výlet a nakonec jsme se během týdne domluvili, vybrali trasu a vyrazili. A věřím, že nikdo nelitoval. Krásný skoro slunečný den, pohodová procházka, nádherná příroda a příjemná společnost ... co více si přát. Trasa z Výpřeže na Pláně a po hřebeni na Ještěd byla pro letní den a naší kondici tak správně dlouhá. A když jsme si k tomu ještě přidali kulinářský zážitek v krásné restauraci na Ještědu, kam nás s naší osmičkou psů nejenom bez problémů pustili, ale i příjemně přivítali a zásobovali tolika miskami s vodou, jako ještě nikde. A palačinky se zmrzlinou byly opravdu vynikající, takže pokud mohu doporučit, tak tahle restaurace si návštěvu určitě zaslouží. Po návratu z Ještědu jsme si ještě udělali malou zajížďku do Lužických hor a zašli se podívat na Bílé kameny, zajímavý přírodní útvar kousek od Jitravy zakončili tady náš skvělý výlet na sever Čech.
Ještěd nejvyšší hora Ještědského hřbetu - 1012 m.n.m. Odedávna je považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberec, rozprostírajícího se pod ním. V roce 1737 byl poprvé na vrcholovém skalisku vztyčen kříž, první z řady křížů na Ještědu. Již roku 1847 byl na vrcholu této hory postaven domek, který sloužil jako občerstvovací stanice. Roku 1868 byl domek nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla 5 m vysoká vyhlídková věž. Ta však musela být záhy stržena. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové mohutné kamenné budovy s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna. Slavnostní otevření této nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Tato jedinečná stavba s bohatou historií bohužel ukončila svůj provoz tragicky, požárem 31. 1. 1963. Již po dvou letech byla zahájena stavba nové moderní budovy s věží vysokou 90 m podle návrhu architekta Karla Hubáčka. V roce 1969 za ní získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
Bílé kameny tvoří izolovanou, morfologicky výraznou skupinu skal asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály. Jako neobvyklá ukázka zvětrávání křídových pískovců jsou Bílé kameny od roku 1955 chráněny